Święto flagi

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto to zostało ustanowione w 2004 r. Autorem projektu zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie RR był poseł Edward Płonka.

"Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem" - czytamy na stronie polskiego rządu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało publikację "Biało-Czerwona", która jest rodzajem przewodnika po zasadach prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Można się z niej dowiedzieć, jaka jest różnica między flagą, banderą, sztandarem, chorągiewką a bannerem, która flaga ma w Polsce pierwszeństwo i w jaki sposób powinna być ona eksponowana.

"Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie" - czytamy w przewodniku.

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/2-maja-dzien-flagi-co-to-za-swieto-jak-prawidlowo-wywiesic-flage-polski/cbwnxdv

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Dorota Goetz
Udostępnił: Dorota Goetz
Opublikowano:  29.04.2022 
Zmodyfikowano: