Muzyka oddech ekologia

 

Stowarzyszenie Teatralne Cinema oraz LGD Partnerstwo Ducha Gór zapraszają w dniach 25-27.06.2021 do Michałowic na wydarzenia w ramach Festiwalu Ducha Gór.

Stań się uczestnikiem trzydniowego performansu swobodnie toczącego się od zmierzchu do świtu, gdzie czas mierzony jest położeniem słońca, a przestrzeń ograniczona horyzontem twojej wyobraźni. Poddaj się rytmowi stymulowanemu oddechem, pierwotnym organicznym instrumentem, jego rezonującej sile przenikania w głębokie stany świadomości i rytmiczny świat ekstazy. Zanurz się w atmosferze świadomego bycia, ekologicznej uważności, świętego spokoju, cyrkulującego oddechu, muzycznych podróży, niespiesznego spotkania, dobrego jedzenia, regionalnych produktów i świeżego powietrza wśród górskich pejzaży. Doświadcz odmiennego stylu życia.....

PROGRAM

25.06.21 | PIĄTEK 

12:00 - 15:00 Trashet - prezentacja akcji i sprzątanie szlaków turystycznych

18:00 - 21:00 - Warsztaty EChO

22:00 - 00:00 - Niebieska Weranda

26.06.21 | SOBOTA

12:00 - 14:00 Trashet - sprzątanie szlaków turystycznych

12:00 - 15:00 - Oddech Cyrkularny, wykład i praktyka | Robert Knuth, Piotr Mełech i Sebastian Mac

12:00 - 15:00 Warsztaty foodART

18:00 - 20:00 - Podróż do OuMuaMua

22:00 - 00:00 - Niebieska Weranda

27.06.21 | NIEDZIELA

12:00 - 14:00 Trashet - sprzątanie szlaków turystycznych

12:00 - 15:00 Warsztaty foodART

14:00 - 16:00 Warsztaty EChO

18:00 - 19:00 Symfonia Oddechowa Zaśnienie - Eksperymentalny Chór Oddechowy

20:00 - 21:00 Teatr Cinema "Prorok"

22:00 - 00:00 Niebieska Weranda

Trashet - zaprojektowana w Pracowni Tkaniny szczecińskiej Akademii Sztuki, torebka na śmieci z materiałów z recyklingu. Akcji sprzątania szlaków turystycznych w trakcie festiwalu przyświeca idea promowania nieinwazyjnej turystyki i podnoszenie świadomości ekologicznej wśród odwiedzających Karkonosze.

Podróż do OuMuaMua i Niebieska Weranda - przestrzenie dźwiękowo-performatywne, stwarzane w czasie rzeczywistym kolaże wizualne i dźwiękowe, muzyka improwizowana z elementami stałymi o charakterze przestrzennym, transowym i medytacyjnym, na klarnety, saksofon, głos ludzki, subtelne instrumenty perkusyjne i przetworzenia elektroniczne.

Artyści Podróży i Werandy:

// Dobrawa Borkała - Eksperymentalny Chór Oddechowy, Symfonia Oddechowa Zaśnienie, instruktorka Warsztatów EChO.

// Antonina Nowacka - wokalistka, kompozytorka, eksplorująca głos jako instrument o nieograniczonym potencjale brzmieniowym. Koncertuje w indonezyjskich jaskiniach, w meksykańskich kościołach, w Himalajach, a także na ciekawych europejskich festiwalach muzyki przygodowej.

// Rafał Kołacki - gra nowoczesną muzykę z gatunku Drone Music, eksperymentuje w zakresie field recording, podąża za doświadczeniami perkusyjnej muzyki rytualnej łącząc je z brzmieniem współczesnych akustycznych instrumentów czasami świadomie odrywając się od struktur harmonicznych. Gra na gagach, bębnach, grzechotkach i instrumentach dętych. Jego muzyka opowiada o intymnych pełnych emocji spotkaniach z akustycznym otoczeniem człowieka.

// Sebastian Mac - gitarzysta i producent, tworzy w nurcie muzyki eksperymentalnej głównie elektronicznej i improwizowanej. Współpracował z, i tworzył muzykę do: Audio Art, Krakowska Jesień Jazzowa, Warsaw Summer Jazz Days, John Cage Year, Europejski Kongres Kultury Wrocław 2011, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, Brave Festival, Polska Platforma Tańca. Współpracuje z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, jest członkiem Krakow Improvisers Orchestra.

// Piotr Mełech - klarnecista samouk, improwizator, skupiający swą uwagę na pracy z intuicyjnym aspektem technik i form wykonawczych oraz koncepcjami kolektywnej kompozycji.

// Robert Knuth - teoretyk i praktyk metody oddechu cyrkularnego, nazywający organiczne dyfuzje oddechu i dźwięku projekcjami rezonujących obrazów, aktywacją zapisów tkwiących w każdym z nas, sięgających swoją pamięcią setki, tysiące lat wstecz. Łączy oddech cyrkularny z grą saksofonu tenorowego, fletów pasterskich Caval, harmonijek ustnych, fletów słomkowych, rezonujących tafli szkła. Jego wirujące repetycje do złudzenia przypominają głosy egzotycznych ptaków lub są abstrakcyjne jak świst przelatujących niezidentyfikowanych obiektów. Profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej.

// Rafał Smoliński - realizator nagrań, muzyk, kompozytor, producent muzyczny. Specjalizuje się w nagraniach mobilnych, w naturalnych warunkach. Nagrywał zarówno w kaplicy na Śnieżce, katedrach i kryptach klasztornych, jak i w stodołach i wiejskich chałupach.

Warsztaty EChO - Eksperymentalny Chór Oddechowy, Symfonia Oddechowa Zaśnienie

Podczas warsztatów stworzymy przestrzeń sprzyjającą obserwacji i eksperymentom z oddechem.

W Symfonii Oddechowej struktury dźwiękowe, częstotliwość, amplitudy i rytm są pracą wewnętrzną, a ich źródłem jest ciało. Czas jest wyznaczany przez tempo oddechu. Odkryjemy jak za pomocą oddechu możemy moderować nasze reakcje emocjonalne. Zmieniając rytm i głębokość oddechu nauczymy się przełączać funkcjonowanie systemu nerwowego ze stanu pobudzenia na stan relaksu i regeneracji. Nasze eksploracje przybiorą formę wielooddechowych partytur. Praca będzie w dużej mierze skierowana do wewnątrz, nieustannie pamiętając o tym, że z każdym oddechem łączymy się ze sobą nawzajem, z ekosystemami roślinnymi, jak i z całym dotychczasowym życiem na Ziemi.

Wykonawcą Symfonii Oddechowej może stać się każdy, gdyż materiałem artystycznym jest powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Warsztat poprowadzi Dobrawa Borkała, artystka wizualna i oddechowa oraz psycholog, terapeutka EMDR, instruktorka metody oddechowej Buteyko. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych ENSBA w Paryżu i SWPS w Warszawie. Bada temat powietrza i oddechu oraz wytwarzanej przez nie atmosfery afektywnej. Rozwija projekt Synchronii Oddechowej w przestrzeni performansu, sztuk wizualnych, zapisu terapeutycznego i symbolicznego. Twórczyni Alfabetu Oddechowego.

Warsztaty foodART - podniesienie jedzenia do rangi sztuki

W trakcie warsztatów odwołamy się do sięgającej XVI wieku tradycji karkonoskiego zielarstwa, stworzymy potrawy i napoje bazujące na miejscowych produktach, wykorzystamy zioła i przyprawy charakterystyczne dla regionu. Działania warsztatowe odbywać się będą w kuchni domu Obecność, korespondując z historią XVII-wiecznego budynku, będącego siedzibą Teatru Cinema, który pełnił niegdyś funkcje restauracyjne.

Warsztat poprowadzi Adam Kubicki, doświadczony kucharz, pasjonat kuchni, wizjoner, esteta, szaman kuchenny. W gotowaniu bliska jest mu idea myśl lokalnie - gotuj globalnie, gotuje zbilansowane jedzenie fleksitariańskie, inspiracje czerpie z zielarstwa.

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Dorota Goetz
Udostępnił: Dorota Goetz
Opublikowano: 12.06.2021
Zmodyfikowano: