15-16.11.18 Ogólnopolskie Spotkanie Seniorów w Staniszowie

W dniach 14-15.11.2018 rok z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów  przy aktywnym wsparciu Rady Seniorów Gminy Podgórzy- jako jej przewodniczący mogłem zaprosić do naszej Gminy Podgórzyn Seniorów z wielu rejonów Polski oraz  wspólnie debatować nad temat" Rady Seniorów - model i rzeczywistość ", którą prowadzili eksperci z WRZOS -Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych. W spotkaniu uczestniczyli Seniorzy z Województwa Dolnośląskiego, a w tym: z Gminy Gromadka, Bolesławca, Kątów Wrocławskich, Szklarskiej Poręby, Kowar, Janowic Wielkich, Jeleniej Góry i Podgórzyna. Ponadto gościliśmy przedstawicieli Seniorów z Krakowa, Chorzowa, Bytomia i  Częstochowy.  W spotkaniu uczestniczyła Pani Dorota Goetz Prezes LGD Partnerstwo Ducha Gór.  Owocne obrady pozwoliły mam wypracować kilka istotnych wniosków, które pomogą nam seniorom zawalczyć o nasze prawa. Zajęcia odbywały się w Schronisku Młodzieżowym w Staniszowie, a posiłki jedliśmy u Pani Anieli w Barze Szarotka. Wszyscy uczestnicy szkolenia byli bardzo zadowoleni z tego, że mogliśmy się  spotkać, porozmawiać o naszych problemach, wymienić doświadczenia i nauczyć się czegoś nowego. Dla gminy Podgórzyn była to także promocja naszego pięknego regionu ,a także tego, że nasza Gminna Rada Seniorów Podgórzyn może się pochwalić wieloma osiągnięciami i tym , że jesteśmy postrzegani nie tylko w naszym regionie ale także w innych rejonach kraju. Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, mamy szansę współpracować ze wszystkimi organizacjami senioralnymi działającymi w gminach, powiatach, województwach i w kraju, ponieważ Nam Wszystkim Seniorom przyświeca ten sam cel - los Polskich Seniorów, których jest ponad 9 mln - 25% obywateli Polski. Jako przewodniczący Gminnej Rady Seniorów Podgórzyna chciałbym jeszcze raz wszystkim uczestnikom serdecznie podziękować za udział w spotkaniu i zaprosić do dalszej współpracy dla dobra Seniorów i pomyślności naszej Ojczyzny- Polski. Relacja: Zdzisław Ratajski.

Informacej ze strony LGD Partnerstwo Ducha Gór: LGD Partnerstwo Ducha Gór przez 2 lata (2016-2017) pracowało w  ramach projektu "Gminne Rady Seniorów Powiatu Jeleniogórskiego" ze środków rządowego programu ASOS 2014-2020 nad powstaniem Rad Seniorów w powiecie jeleniogórskim. Doprowadzono do powołania i obecnie funkcjonuje 5 Gminnych i Miejskich Rad Seniorów w: Podgórzynie, Mysłakowicach, Szklarskiej Porębie, Janowicach Wielkich, Kowarach. W Jeleniej Górze wszystko zostało przygotowane, Rada Miasta nowej kadencji być może szybko przyjmie uchwałę o powołaniu Rady Seniorów. Złożono również wniosek o powołanie Powiatowej Rady Seniorów. Prowadzone są dalsze prace nad powstaniem gminnych rad seniorów w pozostałych gminach powiatu jeleniogórskiego.