Janowickie opowieści relacja

 

W minioną niedzielę tj. 26.09.2021r. odbyły się Janowickie Opowieści w Zielonej Dolinie, było to wydarzenie podsumowujące projekt pod nazwą „Mapy pamięci, pamięć na mapach”, dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności za pomocą Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Podczas wydarzenia mieszkańcy przynosili archiwalne prywatne zdjęcia, które na miejscu były skanowane dla potrzeb projektu, nawiązano również wiele kontaktów do mieszkańców gminy, którzy zadeklarowali podzielenie się swoimi opowieściami i historiami, zdjęciami oraz innymi materiałami pokazującymi życie gminy od 1945 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej. W trakcie imprezy udało się zebrać i zeskanować zaskakująco dużo zdjęć, odbyła się również prezentacja dotychczas zebranych materiałów archiwalnych.
Impreza miała na celu możliwość spotkania się mieszkańców gminy, po długiej izolacji, w tym trudnym dla wszystkich czasie. Wspólnie spędzony czas umilały liczne warsztaty edukacyjne, między innymi: warsztaty tworzenia piernikowych historii i tworzenia piernikowych mydełek, a także pokaz Klubu Karate Shotokan, czy straży pożarnej. Na zakończenie odbyło się przedstawienie „Kuchnia Pana Lulka” w wykonaniu Cichego Teatru. W niedzielne popołudnie dopisała zarówno piękna pogoda, jak i uśmiechy na twarzach uczestników. W dobrej atmosferze można było spędzić czas ze znajomymi i rodziną oraz skosztować pysznych wypieków, przygotowanych przez sołectwa.
Organizatorem wydarzenia było Partnerstwo PAFW Janowice Wielkie, partnerami: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór, Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości, Stowarzyszenie Faktor, Fundacja Przystanek Dobrych Myśli, Sołectwo Trzcińsko, Sołectwo Janowice Wielkie, Sołectwo Radomierz, Sołectwo Komarno oraz Gmina Janowice Wielkie.

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Julia Kopczyk
Udostępnił: Julia Kopczyk
Opublikowano: 30.09.2021r.

Programy PAFW

dl programy